۱۳۹۵ بهمن ۲۰, چهارشنبه

با پایان مرخصی برادران رجبیان به زندان بازگشتند


Image result for ‫برادران رجبیان‬‎

روز گذشته، مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند زندانی در بند هفت زندان اوین، بعد از یک مرخصی ۵ روزه به زندان بازگشتند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۱۹ بهمن ۹۵، مهدی رحبیان آهنگساز و حسین رجبیان فیلمساز، دو برادر هنرمند زندانی، پس از پایان مرخصی ۵ روزه به زندان اوین بازگشتند.

برادران رجبیان روز پنج شنبه هفته گذشته مورخ ۱۴ بهمن به مرخصی ۳ روزه اعزام شدند. این مرخصی توسط دادستانی، دو روز تمدید شد و روز سه شنبه (دیروز) این دو برادر هنرمند زندانی خود را به زندان اوین معرفی کردند.

یک منبع نزدیک به برادران رجبیان در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “بعد از ورود به زندان نیز مهدی به بهداری زندان منتقل شد و از عصر دیروز دیگر اطلاعی از وضعیت جسمی اش در دست نیست. پزشک در بیمارستان با توجه به آزمایش ام آر آی گفته بود لکه های مغزی اش بیشتر شده و نیازمند رسیدگی پزشکی مداوم است.”
روز دهم دی ماه، هرانا گزارش کرده بود، پزشکان بیمارستان امام خمینی، بیماری ام اس مهدی رجبیان هنرمند زندانی در زندان اوین را تایید کردند. نزدیکان آقای رجبیان، کوتاهی در رسیدگی پزشکی به وی در زندان را عامل این بیماری می دانند.

لازم به یادآوری است مهدی رجبیان، حسین رجبیان و یوسف عمادی، در مهرماه ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت شدند، آنها به مدت ۱۸ روز در مکان نامشخص نگهداری شدند و تحت آزار و اذیت و شکنجه و بدرفتاری شامل شوک الکتریکی قرار گرفتند و سپس به بند دو الف بازداشتگاه سپاه پاسداران منتقل شدند.

پس از دو ماه انفرادی و بازجویی در بند دو-الف سپاه، با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.
این سه هنرمند در آذرماه ۹۴ و در مرحله بدوی، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به مقدسات” هر کدام به شش سال حبس و جریمه‌ی نقدی محکوم شدند.
یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفته بود: “دادگاه بدوی چند دقیقه بیشتر طول نکشیده و اصلا حضور وکیل بی معنی بود و تجدید نظر هم هیچ فرصتی برای دفاع نبود.”
دادگاه تجدیدنظر اول دی‌ماه در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.

آنها در همه مراحل رسیدگی از داشتن وکیل محروم بودند و در جلسه دادگاه تجدیدنظر، قاضی به آنها گفته بود که داشتن وکیل “بی معنی ” است و مجبور به ارائه توضیحات کامل هستند. با وجود تأکید آنها مبنی بر اینکه اعترافات تحت فشار اخذ شده است، این اعترافات دوباره به عنوان مدرک محسوب شدند.

صدوشصت‌وپنج موسیقیدان، فیلمساز، ادیب و کنشگر ایرانی اوایل آبان ماه با امضای بیانیه‌ای، اعتراض خود را به فشار و حکم‌های سنگینِ صادر شده درباره‌ی مهدی رجبیان، آهنگساز، نوازنده‌ی سه‌تار و بنیان‌گذار رسانه‌ی برگ موزیک؛ حسین رجبیان، فیلمساز و یوسف عمادی، آهنگساز، اعلام کردند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این سه و پایان یافتن این شیوه‌ی برخورد با هنرمندان شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر