۱۳۹۵ آذر ۲۴, چهارشنبه

نامه بهزاد ترحمی از زندان رجایی شهر به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشرسازمان ملل


نامه بهزاد ترحمی از زندان رجایی شهر کرج به عاصمه جهانگیر

 بهزاد ترحمی زندانی بند۴ در سالن۱۲ زندان رجایی شهر کرج، طی نامه ای به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بر سازمان ملل متحد در امور ایران، از اتمام دوران محکومیت و نگهداری غیرقانونی خود سخن به میان آورده است.
به گزارش بام، ارگان خبری بنیاد اکبر محمدی، بهزاد ترحمی که بیش از ۵سال را در زندان رجایی شهر کرج و در تبعید به سر می برد، در نامه ای خطاب به عاصمه جهانگیر در خصوص عدم احتساب دوران بازداشت و انفرادی خود که مدت ۱۵ماه بوده و جلوگیری از آزادی اش توسط زندان و دادستان دادگاه نظامی صحبت کرده است.
شرح کامل این نامه را در زیر می خوانید:
با سلام و احترام
خانم عاصمه جهانگیر، اینجانب بهزاد ترحمی نظامی سابق پس از بازخرید از محل کار خود در شرکت خصوصی مشغول گردیدم و شغل بنده هیچ ربطی به مسائل نظامی و امنیتی نداشت، اما متاسفانه بعد از ۱۰سال که از محیط نظامی گری تسویه کرده بودم توسط حفاظت و اطلاعات ارتش در استان زنجان به اتهام جاسوسی در اوایل سال ۱۳۹۰دستگیر و به تهران منتقل گردیدم.
در بازداشتگاه حفاظت اطلاعات ارتش به مدت ۱۵ماه، تحت شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید و فحاشی توسط بازجویان در سلول انفرادی قرار گرفته و از کوچکترین حقوق انسانی خود از قبیل هواخوری به مدت لازم، بهداشت مناسب در محیط سلول انفرادی و بازداشتگاه و رسیدگی های پزشکی محروم و یا بازجویی های مداوم و بغضا چندین ساعته بازجویان جهت اقرار گرفتن به اجبار و آزار و اذیت به شیوه شکنجه سفید، تحت فشار بودم که البته بعد از اتمام بازجویی ها طی سه جلسه دادگاه فرمایشی در دادسرای نظامی تهران به ۵سال تبعید در زندان گوهردشت محکوم شدم و بدون هیچ گونه دلیل محکمه پسند و مغایر با قوانین حقوقی بین المللی، از جمله دسترسی به وکیل از هنگام بازداشت و همچنین انتخاب وکیل کلیشه ای و اجباری توسط دادگاه و … گردیدم.
خانم عاصمه جهانگیر، برابر قوانین و مقررات آیین دادرسی کیفری و نظامی، تمامی ایام بازداشت متهمان در بازداشتگاهها جزء مدت حبس زندانیان محسوب میگردد، و این رویه در مورد محکومین رعایت شده است، اما دادسرای نظامی کشور (تهران) بدون توجه به قوانین مصوب کیفری و آئین نامه های مربوطه مدت بازداشت بنده را که مدت ۱۵ماه در سلول انفرادی در حفاظت اطلاعات ارتش به سر می بردم محاسبه نکرده است. اینجانب به هرکدام از مراجع قانونی و نهادهای حقوق بشری مراجعه و نسبت به احقاق حقوق خود در خصوص محاسبه نشدن ایام بازداشت پیگیری نمودم اما تا کنون هیچ ترتیب اثر و نتیجه ای در بر نداشته است جز آنکه بر اثر پیگیری های مذکور بنده را به بندهای مختلف که افرادی با جرائم خشن و خطرناک به سر می برند منتقل کرده اند و زمانیکه جویا شدم چرا ما را انتقال می دهند در پاسخ گفتند ” دستور مقام عالی قضایی است”. هنگامی که دوباره به دادسرا مراجعه کردم که مسئله ایام بازداشت به کجا رسید در جواب گفتند “شما هیچگونه حق و ادعایی جهت پیگیری ایام بازداشت ندارید و این تصمیم و تشخیص ما است که محاسبه بشود یا محاسبه نشود”.
حال با احتساب ایام بازداشت بنده محکومیت ۵ساله ام چندین ماه است که به پایان رسیده و من هم اکنون به صورت غیرقانونی در زندان به سر می برم. خانم عاصمه جهانگیر، در پایان از شما خواهشمندم نسبت به احقاق حقوق اینجانب اقدامات لازم را انجام دهید.
با کمال احترام و سپاس فراوان
بهزاد ترحمی زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت)

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر