۱۳۹۵ دی ۱, چهارشنبه

تداوم اعتصاب غذا و نگهداری حسن رستگاری در سلول انفرادی علیرغم وخامت حال حسن رستگاری مجد، شهروند ترکیه‌ای ایرانی تبار و زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه در هجدهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی هم‌چنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. علاوه بر این که حال عمومی وی «بسیار بد» گزارش شده و از ناراحتی قلبی رنج می برد، از تحویل اسپری اکسیژن برای بیماری آسم او ممانعت بعمل می آید.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن رستگاری مجد، از روز شنبه سیزدهم آذرماه در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زده و همزمان نامه اعتصاب را به مسئولین زندان و هم‌چنین کنسولگری کشور ترکیه در شهر ارومیه ارسال کرده است.

مورخ دوشنبه ۱۵ آذرماه این زندانی توسط مسئولین زندان ارومیه به سلول انفرادی منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده رستگاری در مورد آخرین تحولات حول درخواست های این زندانی در اعتصاب غذا به گزارشگر هرانا توضیح داد: “حفاظت زندان قول داده است که از طریق ریاست زندان ملاقاتی با دادستان برای وی بگیرد. از سوی دیگر کنسولگری ترکیه در شهر ارومیه پیگیر کارش بوده و با زندان و دادستانی تماس داشته است. مسئولین کنسولگری گفته اند که ما نمی توانیم در مسائل داخلی ایران دخالت کنیم ولی پیگیر هستیم. تقاضا کرده اند ملاقات خانوادگی به آقای رستگاری بدهند. اما با این درخواست ملاقات مخالفت شده است.”

این منبع مطلع هم‌چنین با بیان اینکه حسن رستگاری از ناراحتی قلبی رنج می برد، از تحویل اسپری اکسیژن برای بیماری آسم او نیز ممانعت بعمل می آید، در ادامه تاکید کرد: “در این مدت وکیل وی چندین بار به زندان آمده است تا ایشان را ببینند اما متاسفانه به ایشان نیز ملاقات نداده اند.”

پیش از این، یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی این خبرگزاری گفته بود: “مسئولین زندان از جمله آقای عبدالهی مسئول اجرای احکام زندان ارومیه به دیدار وی آمده بودند و قول پیگیری داده بودند که آقای رستگاری گفته بود تا گرفتن نتیجه ادامه خواهم داد. گفته بودند سه پرونده ای که در زندان برای وی تشکیل شده را می توانند کاری کنند، اما برای محکومیت اصلی نمی توانند کاری انجام دهند.”
این منبع مطلع در ادامه در رابطه با دلایل اعتراض توضیح داده بود “اعتراض وی در واقع به حکم اصلی اوست. یک اتهام وی عضویت در پ ک ک است که ۱۵ سال حبس گرفته، در پرونده دیگر با اتهام دیگر جعل شناسنامه ۳ سال، به اتهام عبور غیرقانونی از مرز ۳ سال و به اتهام اقامت غیرقانونی در ایران نیز ۳ سال حبس گرفته است. اعتراض اصلی آقای رستگاری این است که این اتهامات را هیچ‌گاه نپذیرفته و دادگاه‌هایش را ناعادلانه می داند. سه پرونده نیز در زندان برایش تشکیل شده مبنی بر اخلال در زندان، تبلیغ علیه نظام و یکی هم شاکی خصوصی. این پرونده سازی ها و فشارهای پی در پی با حبس های چندین ساله باعث این اعتراض شده است.”
لازم به یادآوری است حسن رستگاری ۴۳ ساله، فرزند سلطان، در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال ۹۳ در شهر ارومیه دستگیر شد.

آقای رستگاری در اولین پرونده با اتهامات «اخلال در نظم عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با گروه‌های مخالف کرد» از سوی دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ۱۵ سال حبس محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

رستگاری مجد در شهریور ماه سال جاری توسط قاضی شیخ‌ لو با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس دیگر محکوم شد.
برای وی در حال حاضر دو پرونده دیگر یکی با اتهام اخلال در زندان و دیگری با شاکی خصوصی در زمانی تشکیل شده و باز است که در مدت محکومیت او بوده است. این زندانی سیاسی چندین بار توسط مسئولین و یا با دستو و تحریک آنان، توسط زندانیان عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در سلول انفرادی نگهداری شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر