۱۳۹۵ دی ۲, پنجشنبه

اخراج زوج بهایی از دانشگاه پیام نور استان یزد

عکس ‏‎Bahainews‎‏
به گزارش خبرگزاری بهایی نیوز آزاده ذوالفقاری و مسعود قدیرزاده زوج جوان بهایی به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.

بنابر گزارش مجموعه خبری بهایی نیوز این دو شهورند بهایی در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۴ جهت ثبت نام در رشته های فراگیر دانشگاه پیام نور شهر یزد اقدام کردند و پس از ارائه مدارک لازم در رشته های مهندسی پزشکی و حسابداری ثبت نام کردند اما پس از گذشته مدتی به دلیل احراز هویتی مذهبی آنان به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.
به گفته یک منبع نزدیک به گزارشگر بهایی نیوز " آزاده ذوالفقاری و مسعود قدیرزاده پس از واریز شهریه ثابت و انتخاب واحد متوجه آن شدند که فرم ثبت نامی که خودشان پر نکرده بودند ذکر شده است که آنان مسلمان هستند و در ستون مذهب عنوان شده است که دین آنان اسلام است و پس از مراجعه به رئیس دانشگاه این دو شهروند بهایی از دانشگاه اخراج شده اند."
به گفته این منبع مطلع ریاست دانشگاه پس از حضور این دو شهروند ساکن یزد با حراست دانشگاه مشورت می کند و اصل مدارک دانشجویی را این دو فرد می گیرند."
آزاده ذوالفقاری در زمان اخراج از دانشگاه به ریاست دانشگاه عنوان می کند که در این دانشگاه حتی شاگردانی از کشور افغانستان نیز حضور دارند اما چرا ما که ایرانی هستیم محروم باید باشیم که ریاست دانشگاه عنوان می کنند که آنهان چون شیعه هستند حق تحصیل دارند.
آزاده ذوالفقاری در رشته مهندسی پزشکی و مسعود قدیرزاده در رشته حسابداری مشغول به تحصیل بودند که به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از ادامه تحصیل محروم شدند.
طی ماه گذشته بیش از دو هزار شهروند بهایی در نامه ی به حسن روحانی خواستار بهبود شرایط تحصیل برای بهائیان در ایران داشته اند که مجموعه بهایی نیوز آن را منتشر کرده است.پس از انقلاب اسلامی در ایران تا به امروز بیش از صدهزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل منع شده اند.
محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.
محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر