۱۳۹۶ خرداد ۱۱, پنجشنبه

آیت الله نکونام از زندان قم به مرخصی استعلاجی اعزام شد


 

روزجاری محمدرضا نکونام روحانی منتقد بیمار از زندان ساحلی قم به مرخصی درمانی اعزام شد. مدت زمان این مرخصی مشخص نشده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ، ظهر امروز پنج شنبه ۱۱ خردادماه ، آیت الله محمدرضا نکونام در پی موافقت با مرخصی درمانی توسط دادگاه ویژه روحانیت ، از زندان ساحلی قم به مرخصی اعزام شد.
یک منبع نزدیک به این روحانی منتقد با بیان این که مدت این مرخصی مشخص نشده، در مورد وضعیت جسمی آقای نکونام به گزارشگر هرانا توضیح داد: “در این یک هفته اخیر، فشار خون و قند ایشان دچار نوسانات شدید گشته، و همچنین چشم های ایشان به شدت درد گرفته اند؛ درد چشم های وی مدتها است که ادامه دارد و رسیدگی هم صورت نگرفته زیرا بهداری زندان فاقد چشم پزشکی است. با این حال مهمترین عارضه ای که منجر به موافقت با مرخصی پزشکی ایشان شد درد شدید کلیه ها است که از سه روز پیش به دلایل نامعلومی شدت زیادی یافته است.”

لازم به یادآوری است در ماههای اخیر پزشکی قانونی برای سومین بار رای به عدم توان  تحمل حبس توسط این روحانی دربند داده است.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد.
محمدرضا نکونام با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.،
وی که یک تجربه سکته مغزی را در زندان پشت سر گذاشته از افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی  رنج می برد. با این حال مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان  اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.
برای اطلاعات بیشتر در مورد دادگاه ویژه روحانیت، عملکرد و قربانیان آن به گزارش تحقیقی هرانا در این رابطه مراجعه کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر