۱۳۹۵ بهمن ۱۲, سه‌شنبه

بازگردانده شدن شش زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه از انفرادی به بندهای عمومی

شش زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه که پیش تر به دلیل اعتراض به نگهداری شان در بندهای عادی، به سلول انفرادی منتقل شده بودند، طی دو روز گذشته مجددا به بندهای خویش بازگرداننده شدند.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شب یک شنبه ۱۰ بهمن ماه، جلال مسروی، یعقوب بااکرام و کمال مسروی و عصر روز دوشنبه ۱۱ بهمن، سه زندانی دیگر، هدایت عبدالله پور، رسول عزیزی و محمد ظاهر فرامرزی پس از تهدید توسط مسئولین زندان مبنی بر عدم تکرار چنین اعتراضاتی از انفرادی به بندهای روان درمانی و ۳ و ۴ بازگردانده شدند.
گفتنی است که شش زندانی سیاسی مذکور که اخیراً به اعدام و یا حبس‌های طولانی‌مدت محکومشده‌اند، پس از اعتراض به نگهداری شان در بند زندانیان غیر سیاسی, با حضور در دفتر مدیر داخله زندان و تقاضای انتقال به بند ۱۲، بند زندانیان سیاسی, به دستور رئیس زندان مرکزی ارومیه از بندهای خویش به سلول‌های انفرادی منتقل گشتند.
این زندانیان سیاسی طی روزهای گذشته در پی انتشار خبر احکام سنگینشان از سوی مسئولین تحت‌فشار و آزار و اذیت قرارگرفته‌بودند.
رسول عزیزی یکی از این زندانیان سیاسی، در روزهای گذشته، از سوی مأموران وزارت اطلاعات در این زندان احضار و مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفته است.
در روز ۲۸ دی‌ماه سال جاری، شش شهروند اهل روستای قره‌سقل از توابع اشنویه به نام‌های هدایت عبدالله‌پور، رسول عزیزی، محمد ظاهر فرامرزی، جلال مسروری، یعقوب به اکرام و کمال مسروی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به ترتیب به اعدام، ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۵ سال، ۱۵ سال و ۱۰ سال حبس محکوم شدند.
اتهام این افراد در زمان صدور حکم و دوران بازجویی “محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی” عنوان شده؛ این در حالی است که این شهروندان عادی و کشاورز هیچ‌گونه ارتباطی با احزاب کردی نداشته و تنها در هنگام حضور پیشمرگهای کُرد در روستای قره‌سقل به آنان غذا و نان داده‌اند.
این شهروندان در فاصله زمانی ۲۶ خردادماه تا ۱۳ مرداد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال بازداشتگاه اطلاعات ارومیه نزدیک به شش ماه برای گرفتن اعترافات ساختگی تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفتند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر