۱۳۹۶ اسفند ۲۱, دوشنبه

اعتراض در دانشگاه امیرکبیر نسبت به صدور احکام حبس برای دانشجویان و حمله بسیجیان به تجمع

روز گذشته شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیرِ تهران ، در اعتراض به بازداشتها و احکام صادرشده برای برخی دانشجویان دستگیرشده در سه ماه اخیر، تجمعی برگزاری کردند که به درگیری کشیده شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۲۰ اسفندماه تعدادی ازبسیجیان به تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیرِ که در اعتراض به احکامحبس فعالان دانشجویی برگزار شد، حمله و تلاش کردند دانشجویان راپراکنده کنند.
در پی درگیریها، تجمع دانشجویان، بدون آنکه اجازه خواندن بیانیه پایانی داده شود، خاتمه یافت؛ شماریاز دانشجویان در این درگیری ها مجروح شده اند.
دادگاه انقلاب در هفته های اخیر لیلا حسین‌زاده، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، را به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، را به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
اتهام‌های این دانشجویان «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» اعلام شده است.
مقام‌های دولتی در پی بازداشت گسترده دانشجویان پس از اعتراض‌های دی ماه امسال گفته بودند که دانشجویان به مرور آزاد خواهند شد، اما گزارش‌های روزهای اخیر از تداوم بازداشت‌ها حکایت دارد.
عصر یکشنبه ۶ اسفندماه پریسا رفیعی، دانشجوی رشته عکاسی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاهتهران و از فعالان صنفی، هنگام خروج از دانشگاه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.
پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۳۰ بهمنماه سال جاری پس از مراجعهبه به شعبه ۴ دادسرای مقدس جهت تکمیل بازپرسی پرونده مجددا بازداشت شد و پس از یک روز با تودیعوثیقه آزاد شد.
بر اساس گفته مقامهای دولتی و نمایندگان مجلس بیش از ۱۱۰ دانشجو در جریان اعتراضهای دیامسال بازداشت شدند.
در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیکنیز باجمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «دانشجو میمیرد، ذلت نمیپذیرد»، «دانشجو،کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادنددانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهراننیز در شب نهم دیماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کردند.
«دانشگاه پادگان نیست» و «دانشگاه پادگان شده» از مهمترین شعارهای کنایی دانشجویان بود کهتجمعات دانشجویی سالهای گذشته و در انتقاد به بازداشت و برخوردهای امنیتی با دانشجویان مطرحمیشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر